Warto Wiedzieć

ZMIANY W PRAWIE DROGOWYM. CZEGO MOGĄ SPODZIEWAĆ SIĘ SAMORZĄDY?

Umożliwienie składania wniosku o rejestrację pojazdu elektronicznie oraz ułatwienia dla gmin w rejestracji pojazdów nabytych w drodze spadku, wycofanych z ruchu oraz skradzionych – to niektóre zmiany zawarte w rządowym projekcie zmian prawa drogowego.

Chodzi o przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt nowelizacji – Prawo o ruchu drogowym (dalej: projekt). To efekt wniosków napływających do resortu infrastruktury o deregulację przepisów w zakresie rejestracji pojazdów zarówno dla posiadaczy pojazdów,jak i dla gmin.

 

ZNIESIENIE OBOWIĄZKÓW DLA POSIADACZY POJAZDÓW

Projekt znosi obowiązek przedkładania do rejestracji pojazdu zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, jeżeli jest wymagane. Konkretnie chodzi tu o pojazdy zarejestrowane na terytorium Polski, jeżeli informacja o aktualnym pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu jest umieszczona w centralnej ewidencji pojazdów.

Proponowane przepisy przewidują legalizację tablic rejestracyjnych w przypadku wniosku o rejestrację pojazdu z zachowaniem dotychczasowego numeru rejestracyjnego.

Wprowadzona będzie możliwość potwierdzenia przystosowania pojazdu do ciągnięcia przyczepy. Dotyczy to przypadku, gdy dokumenty homologacyjne zawierają informację o zamontowaniu takiego urządzenia.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

MIRON TADYCH lipiec-sierpień | 4 (81) 2025

ZIELONA MOBILNOŚĆ NA ŚLĄSKU – WZORZEC EUROPEJSKIEJ TRANSFORMACJI?

Niniejszy artykuł przedstawia pogłębioną analizę transformacji Śląska, regionu historycznie zdominowanego przez przemysł wydobywczy i ciężki, w rozwijające się centrum zielonej mobilności. Proces ten jest napędzany przez globalne imperatywy klimatyczne oraz strategiczne cele Europejskiego Zielonego Ładu. Śląsk, z jego unikalnym dziedzictwem przemysłowym, aktywnie inwestuje w rozbudowę infrastruktury elektromobilności, modernizację transportu publicznego oraz rozwój innowacyjnych technologii. Kluczową rolę w tej transformacji odgrywa Centrum Nowej Mobilności (CNM), które funkcjonuje jako centralny katalizator innowacji, integrując środowiska naukowe, biznesowe i samorządowe.