Warto Wiedzieć

ZMIANY W PODZIALE PIENIĘDZY Z FUNDUSZU DRÓG SAMORZĄDOWYCH

Likwidację uprzywilejowania pięciu województw przy podziale pieniędzy Funduszu Rozwoju Dróg Samorządowych przeznaczonych na drogi powiatowe i gminne przewiduje projekt zmian w przepisach.

Chodzi o przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu podziału środków Funduszu Dróg Samorządowych na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i dróg gminnych na poszczególne województwa.

Ma on na celu likwidację uprzywilejowania pięciu województw przy podziale środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg przeznaczonych na drogi powiatowe i gminne. Podział całej puli środków przeznaczonych na drogi powiatowe i gminne (100%) nastąpi pomiędzy wszystkie województwa, tj. bez preferowania jakiegokolwiek z nich. Ministerstwo Infrastruktury uważa za zasadne ustalenie podziału 100% z puli środków przeznaczonych na drogi powiatowe i gminne na podstawie czynników: drogowego, ludnościowego, powierzchniowego, wyrównawczego.

Planowane przyjęcie przez rząd omawianej nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu podziału środków Funduszu Dróg Samorządowych na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i dróg gminnych na poszczególne województwa to II kwartał 2025 r.

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą PRENUMERATĘ.

   
STREFA DLA
PROFESJONALISTÓW

ZOBACZ ARTYKUŁY O TEJ SAMEJ TEMATYCE

MIRON TADYCH lipiec-sierpień | 4 (81) 2025

ZIELONA MOBILNOŚĆ NA ŚLĄSKU – WZORZEC EUROPEJSKIEJ TRANSFORMACJI?

Niniejszy artykuł przedstawia pogłębioną analizę transformacji Śląska, regionu historycznie zdominowanego przez przemysł wydobywczy i ciężki, w rozwijające się centrum zielonej mobilności. Proces ten jest napędzany przez globalne imperatywy klimatyczne oraz strategiczne cele Europejskiego Zielonego Ładu. Śląsk, z jego unikalnym dziedzictwem przemysłowym, aktywnie inwestuje w rozbudowę infrastruktury elektromobilności, modernizację transportu publicznego oraz rozwój innowacyjnych technologii. Kluczową rolę w tej transformacji odgrywa Centrum Nowej Mobilności (CNM), które funkcjonuje jako centralny katalizator innowacji, integrując środowiska naukowe, biznesowe i samorządowe.